Ostatnio coraz częściej zajmujemy się redukcją hałasu dochodzącego z popularnych marketów, który zakłóca spokój w okolicznych blokach i domach mieszkalnych.
Problem, który opiszemy w tym wpisie dotyczy nadmiernego hałasu emitowanego przez sklep do otoczenia, konkretnie przez urządzenia osadzone na jego dachu.
Na przykładzie naszego zlecenia od popularnego sklepu z Kalisza, poznasz skuteczne rozwiązania redukujące hałas w takiej sytuacji.
Zapraszamy do lektury!
Redukcja hałasu z dachu sklepu w Kaliszu
Jeden ze znanych marketów w Kaliszu sąsiaduje w bliskiej odległości z wielokondygnacyjnymi blokami mieszkalnymi i domami jednorodzinnymi. Na dachu marketu znajdują są liczne i głośne urządzenia klimatyzacyjne, wentylacyjne i chłodnicze, które emitują nadmierny hałas, irytujący okolicznych mieszkańców.
Faktem jest jednak, że na etapie projektowania inwestycji trudno jest czasami przewidzieć ostateczny (rzeczywisty) poziom hałasu emitowanego do środowiska. A to dlatego, że analiza akustyczna stanowiąca część “Raportu Oddziaływania na Środowisko” uwzględnia charakterystyki akustyczne poszczególnych emitorów na podstawie informacji zawartych w dokumentacji technicznej (kartach katalogowych, czy tzw. DTR-kach).
W związku z tym trudno jest czasem dokładnie oszacować to, jaki poziom hałasu osiągnie kilka urządzeń pracujących równocześnie.
Bardzo często wartości parametrów akustycznych zawarte w dokumentacji technicznej (wartości poziomu ciśnienia akustycznego lub poziomu mocy akustycznych) są “wyidealizowane” i nie odzwierciedlają rzeczywistych parametrów występujących podczas funkcjonowania poszczególnych emitorów w warunkach naturalnych.
Zdarza się więc, że przyjęte rozwiązania akustyczne na etapie projektowania inwestycji muszą być weryfikowane (korygowane) po jej zakończeniu.
Dlatego też sytuacja u naszego klienta z Kalisza nie wynikała ze złej woli właściciela sklepu, a była konsekwencją różnic między założeniami projektowym, a rzeczywistym hałasem emitowanym przez urządzenia na dachu.
Co istotne, mimo wszystko mieszkańcy mają prawo do złości, ponieważ market powinien stosować się do norm ujętych w aktualnym Rozporządzeniu Ministra Środowiska (RMŚ)!
Regulacje prawne, które chronią mieszkańców
Według RMŚ, okolica mieszkalna sklepu należy do terenów chronionych pod względem akustycznym i obowiązują w niej konkretne limity hałasu:
a) „Tereny zabudowy mieszkaniowej wielorodzinnej i zamieszkania zbiorowego oraz tereny mieszkaniowo – usługowe”:
– równoważny poziom dźwięku w godzinach od 6:00 do 22:00 – 55 dB(A),
– równoważny poziom dźwięku w godzinach od 22:00 do 6:00 – 45 dB(A).
b) „Tereny zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej”:
– równoważny poziom dźwięku w godzinach od 6:00 do 22:00 – 50 dB(A),
– równoważny poziom dźwięku w godzinach od 22:00 do 6:00 – 40 dB(A).
Redukcja hałasu z dachu sklepu powinna więc uwzględnić takie rozwiązania, dzięki którym głośność urządzeń zmieści się w powyższych limitach.
Szokujące wyniki naszych badań akustycznych
Nasze badania akustyczne potwierdziły, że hałas emitowany przez urządzenia na dachu przekraczał dopuszczalne normy od 4 dB(A) do nawet 19 dB(A) w zależności od piętra budynku mieszkalnego na którym dokonaliśmy pomiaru! Redukcja hałasu z dachu sklepu okazała się więc niezbędna!
Po omówieniu z klientem wyników z przeprowadzonej analizy, opracowaliśmy dla niego indywidualny projekt zabezpieczeń akustycznych.
Wybrane przez nas metody i materiały umożliwią redukcję hałasu z dachu sklepu i zagwarantują spełnienie norm ujętych w Rozporządzeniu Ministra Środowiska z dnia 1 października 2012 r. ( Dz.U. 2012 poz. 1109 z późniejszymi zmianami) w sprawie dopuszczalnych poziomów hałasu w środowisku.
Redukcja hałasu z dachu sklepu – projekt
W projekcie dla sklepu z Kalisza postawiliśmy na sprawdzony zestaw elementów. Redukcja hałasu na dachu sklepu obejmie takie wyciszenia jak: tłumiki, osłony oraz zabudowy akustyczne.
Obecnie jesteśmy na etapie produkcji zaplanowanych zabezpieczeń akustycznych. Już w kwietniu 2024r. zamontujemy na dachu tego sklepu system, który wyciszy hałasujące urządzenia i ukoi nerwy mieszkańców sąsiednich bloków?
Gdy tylko ukończymy to zlecenie, zaktualizujemy ten wpis o zdjęcia powykonawcze.
A już w następnej publikacji przedstawimy kolejny przykład związany z tematyką sklepów. Tym razem opiszemy sprawę głośnej sprężarki w sklepie na parterze bloku, której dźwięk przenikał do mieszkań nad nią.
Zaglądaj więc do nas regularnie, żeby być na bieżąco z naszymi case study!
Aktualizacja:
Zdjęcia powykonawcze i efekty akustyczne
Zakończyliśmy już prace: jesteśmy po montażu zabezpieczeń akustycznych i badaniach pomiarowych, które potwierdziły znaczącą redukcję hałasu na dachu sklepu!
Finalnie wprowadziliśmy rozwiązania oparte głównie o tłumiki absorpcyjne typu zastawkowego w niektórych przypadkach uzbrojone dodatkowo w tłumiki kulisowe.
Zdjęcia przed i po realizacji znajdziesz tutaj:
Jakie efekty osiągnęliśmy?
Szczegółowe wyniki pomiarów znajdziesz w poniższej tabeli.
Symbole emitorów „Z” oznaczają wentylatory WD oraz jednostki klimatyzacji LUK, które wyciszyliśmy.
Jak widać po danych zawartych w tabeli, realizacja zabezpieczeń akustycznych w pełni się udała i osiągnęliśmy zamierzone efekty z nawiązką!
Najbardziej cieszą nas dwie rzeczy:
1) Urządzenia wymagały różnych poziomów redukcji, od 15 do 25 dB(A) i każde z nich udało nam się wyciszyć zgodnie z przyjętymi celami.
2) Największe wrażenie robi jednak przypadek najgłośniejszego wentylatora, który emitował hałas na poziomie 88,7 dB(A). Założenie projektowe obejmowało redukcję o 25 dB(A), a finalnie wyciszyliśmy urządzenie o 34,3 dB(A)!
Potrzebujesz się z nami skonsultować?
Jeśli po przeczytaniu tego artykułu odnosisz wrażenie, że Twój lokal boryka się z podobnymi wyzwaniami – napisz do nas, zadzwoń lub wypełnij formularz kontaktowy.
Z chęcią odpowiemy na ważne dla Ciebie pytania związane z redukcją hałasu na dachu sklepu i podpowiemy rozwiązania dopasowane do Twojego problemu.
Zleć nam kompleksową usługę typu „zaprojektuj – wykonaj”, a zyskasz pewność, że zostanie ona wykonana zgodnie z projektem, terminowo i przy użyciu najwyższej jakości materiałów.
Pamiętaj, że odpowiednie wyciszenie głośnych urządzeń w Twoim sklepie nie tylko poprawi jakość życia mieszkańców sąsiednich budynków, ale także może skłonić ich do regularnych zakupów w Twoim markecie!